Make your own free website on Tripod.com
Baldur's Gate

19-11-05

W górę
Diablo I i II
Baldur's Gate
Icewind Dale
Fallout

 

 Opis Gry

Baldur's Gate jest niewątpliwie grą RPG wszechczasów - zgodzą się z tym chyba wszyscy fani gier fabularno - przygodowych. Wspaniałe, rozległe tereny i miejsca, bogate w niezapomniane przygody i przeżycia, to główny atut tej gry... O popularności 'Wrót Baldura' niech świadczą choćby wyniki sprzedaży wśród graczy części pierwszej, Opowieści z Wybrzeża Mieczy, oraz tajemne prace (już w miesiąc po zachodniej premierze!) nad sequlem, którego nazwa nosi dumny tytuł: Baldur's Gate II: Shadows of Amn (Wrota Baldura II: Cienie Amn). Cóż można powiedzieć o BG II: SoA?

Otóż naprawdę bardzo wiele. Na pierwszy rzut oka ukazuje się nam wiele nowości, jakich doświadczamy w porównaniu z jedynką. Ale po kolei: producentem gry jest Bioware Corp. współpracujące z oddziałem Interplaya do gier RPG - Black Isle Studios. Program działa na licencji TSR, a jego polskim dystrybutorem jest firma CD Projekt. Coś o fabule - jest ona naprawdę pociągająca, i stanowi oczywiście główny element gry. Zaczyna się już w części pierwszej, gdzie ty, jako 'przybrany syn' Goriona - a prawdziwy syn boga mordu Bhaala - przemierzasz pełne niebezpieczeństw obszary, obfitujące w wiele niepowtarzalnych przygód i misji, by na końcu zmierzyć się ze swym okrutnym bratem Sarevokiem, przerywając w ten sposób jego niecne knowania względem ciebie. Po zwycięstwie nastaje więc radość i spokój. Jednak sytuacja ta nie trwa długo, bowiem zostajesz - wraz ze swymi towarzyszami (Imoen, Jaheirą i Minscem ) - uwięziony przez złego czarodzieja, Jona Irenicusa, w podziemnych lochach Athkatli. Irenicus bowiem przeprowadza na drużynie swoje magiczne eksperymenty... Musisz więc wydostać się z rąk tego człowieka, a następnie odszukać porwaną przez niego Imoen, wykonując po drodze szereg questów. Taka jest właśnie fabuła gry. Równie nienajgorsze wydaje się być intro, które ukazuje w dobitny sposób grozę i tajemniczość przygód, jakie przychodzi nam wsequelu przeżywać.W menu, oprócz opcji podstawowych, znajduje się także opcja 'Demo', przedstawiająca film dystrybucyjny gry Icewind Dale, czy 'Trening', umożliwiająca zaznajomienie się z ogólnym sterowaniem gry. Po zainstalowaniu obecna jest także (w menu startowym Black Isle) animacja reklamowa gry Neverwinter Nights. Są to może detale, ale umilają w bardzo przyjemny sposób czas między 'kawą a grą'.

Teraz pora na omówienie geografii. Amn to kraina leżąca na południe od Wrót Baldura, a stolicą tych terenów jest potężne miasto kupieckie - Athkatla. Podzielono go na kilka dzielnic (slumsy, doki, promenadę Waukeen, oraz dzielnice: cmentarną, mostów, rządową i świątynną), tak więc jest ono większe od Baldur's Gate, a zwiedzanie i wypełnianie po kolei wszystkich questów może trwać naprawdę bardzo długo... według autorów przejście gry wątkiem głównym trwa średnio ok. 100 godz. a z wątkami pobocznymi ok. 300. Jednak myślę, że warto. Wprowadzono wiele zmian w stosunku do 'Wrót Baldura'. Choćby grafika - wBG II: SoA można grać z rozdzielczością 800/600, a w trybach nieoficjalnych nawet 2048/1536! Sama grafika oczywiście jest o wiele lepsza niż w BG I (zobaczcie wnętrze budynku Harfiarzy w dokach - wprost zapiera dech w piersiach), tak więc, aby w pełni cieszyć się rozgrywką musisz mieć komputer z minimum P 233, 32 RAM, kartę graficzną z min. 4 MB pamięci, oraz 800 Mb przestrzeni dyskowej. Ulepszono również rozgrywkę sieciową - i to znacznie. Teraz daje ona maksimum zadowolenia... W lokalizacji gry udział brali tak znani aktorzy jak Piotr Fronczewski, Jan Kobuszewski, Krzysztof Kolberger, Gabriela Kownacka, Marek Perepeczko, Jan Piechociński, Henryk Talar, czy Wiktor Zborowski.

Przerzućmy się może teraz na samą rozgrywkę. Otóż Baldur's Gate II: Cienie Amn wykorzystuje zasady 2 edycji AD&D. Obecnych jest wiele potworów, a niektóre z nich są naprawdę bardzo niezbezpieczne i trudno je pokonać, bowiem ogólny poziom trudności walk został zwiększony. Do potworów należą m.in. niegroźne koboldy, hobgobliny, gnolle, mumie, zombie, czy niebezpieczne wampiry wysysające poziomy, łakowilki i wilkołaki, umbrowe kolosy, których spojrzenie wywołuje zamęt, cienie wysysające cechy, łupieżcy umysłu, empityczne manifestacje, gauty, obserwatorzy, trolle, różne rodzaje golemów, rakshasa, oraz... smoki - tak smoki, i to różne ich rodzaje (z pierwszym można spotkać się na Wzgórzach Wichrowych Włóczni, podczas wykonywania tam questu związanego z Frikraagiem). Bardzo ważnym wydaje się obecność dziennika, który podzielono na kilka sekcji, m.in. 'Gracz', gdzie można dodawać własne notatki. Zapiski można dokonywać także i na mapie, przez P - kliknięcie na obszarze, na którym chcemy je dodać. Zwiększono liczbę zaklęć - teraz jest ich ok. 300! a niektóre (zwłaszcza te z wyższych poziomów) są naprawdę potężne. Dodano także nowe klasy postaci (mnich, barbarzyńca, kensai), oraz nowe profesje do określonych podklas postaci. Obecna jest także nowa rasa - pół - orki, stanowiące wynik zmieszania krwi ludzi i orków. Są to świetni wojownicy, a gra 'siłaczem' w BG II jest wysoce wskazana, bowiem walki są naprawdę trudne. Istnieje możliwość schowania bocznych paneli kontrolnych (poprzez wciśnięcie klawisza 'H', lub zrobienie tego 'ręcznie' na ekranie gry) i grania trybem pełnoekranowym. Jest to bardzo dobre, i wygodne rozwiązanie. Skoro już jesteśmy przy tym temacie, to interfejs ma kolor 'bizantyńskiego, brązowego kamienia' i - moim zdaniem - prezentuje się on nieźle. Przycisk 'Odpoczynek' znajduje się na ekranie głównym, co również jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dobrze, że ktoś o tym pomyślał...

Bardzo dobrym pomysłem są także krótkie porady i informacje(jedno, dwuzdaniowe) pojawiające się w czasie wczytywania, bądź zapisywania gry - początkującym graczom z pewnością mogą się przydać, sprawiając w ten sposób, że gra stanie się o wiele bardziej przyjemniejsza... Teraz coś niecoś o drużynie - otóż może się ona składać maksymalnie z 6 członków, a chętnych do przyłączenia się do nas znajdziemy 16. Są wśród nich różne rasy i profesje. Spośród przykładowych NPCów można wymienić Imoen, Jaheirę, Minsca, Viconię, Edwina (czyli postacie znane z pierwszej części), czy nowe: Nalię, Aerie, Jana Jansena, Keldorna, Yoshimo, Korgana, Mazzy... Oprócz kilku NPCów wspomnianych przed chwilą, w grze można natknąć się i na inne postacie znane z BG I, jak choćby na Xzara (doki), czy Drizzta... Twoja postać dostanie (po wypełnieniu określonego questu) własną posiadłość! Np. wojownik warownię d'Arnise, kapłan świątynię, mag Kulę Sfer, czy bard chatę... W Baldur's Gate II: Cienie Amn istnieje możliwość walki dwoma broniami naraz! Myślę, że to kolejna nowość, która bardzo się podoba. Zwiększono także liczbę punktów doświadczenia - postać, którą importujesz z BG I, lub dodatku Opowieści z Wybrzeża Mieczy, będzie miała 89000 PD, czyli tak samo jak postać nieimportowana i stworzona od podstaw. Natomiast maksymalny poziom doświadczenia to 2950000. Istnieje także możliwość osiągania wysokich poziomów przez poszczególne klasy postaci. Prezentują się one następująco: Wojownik - 19, Paladyn - 17, Łowca - 17, Czarodziej - 17, Kapłan - 21, Druid - 14, Złodziej - 23, Bard - 23, Czarownik - 17, Mnich - 21, Barbarzyńca - 19. Ważnym (a nawet bardzo ważnym) aspektem wydaje się być dodanie do ekwipunku bohatera sakiewki na klejnoty, oraz tuby na zwoje z zaklęciami i dokumentami. Rzeczy te można zakupić w niektórych sklepach, a jedna kosztuje ok. 300 sztuk złota. Naprawdę warto kupić te - wydaje się - nieistotne elelmenty, ponieważ korzyść będzie większa od strat związanych z opłatą za nie. Dzięki temu bowiem można zaoszczędzić wiele miejsca.

To tyle opisu Baldur's Gate II: Cieni Amn. Jest jeszsze dużo interesujących rzeczy dotyczącychtej gry, ale spisanie ich zajęłoby o wiele więcej miejsca, niż ten artykuł. Tak, czy inaczej życzę wam wszystkim miłej gry i niezapomnianych wrażeń podczas przeżywania kolejnych przygód w Baldur's Gate II: Shadows of Amn.

A oto oficjalna strona gry: web:http://www.bioware.com/bgate2/

Tekst umieszczony za pozwoleniem Twierdzy RPG, oraz dzięki Encyklopedii Gier

Strona główna | Diablo I i II | Baldur's Gate | Icewind Dale | Fallout

Ostatnia aktualizacja tej witryny 19-11-05