Make your own free website on Tripod.com
Bigrafia Tolkiena

19-11-05

 
W górę
Historia Ardy
Informacje o autorze
Bigrafia Tolkiena
Galeria
Opinie
Rasy w fantastyce
Linki
Gry RPG

John Ronald Reuel Tolkien był pierwszym dzieckiem Artura Tolkiena i Mabel Suffield. Rodzice pochodzili z okolic Birmingham, ale perspektywa pracy w Bank of Africa w Wolnym Państwie Orańskim sprawiła, że Artur (a rok po nim Mabel) opuścili Anglię. W 1891 roku odbył się ich ślub i w ten oto sposób John Ronald Reuel przyszedł na świat 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Południowej Afryce.
Klimat afrykański nie przypadł do gustu Mabel. W listach do rodziny pani Tolkien skarżyła się nie tylko na panujące upały, ale także na sposób, w jaki biali osadnicy traktowali swoich czarnych służących. W lutym 1894 roku na świat przychodzi Hilary, a John zaczyna chorować. Mabel decyduje się w kwietniu 1895 powrócić do Anglii. Wkrótce potem Tolkienów dosięga pierwszy cios. W lutym 1896 roku, po ciężkiej chorobie umiera Artur. Rodzina przenosi się do małej miejscowości niedaleko Birmigham. W 1900 roku Mabel przechodzi na katolicyzm i zostaje wyklęta przez najbliższych. Takie traktowanie przez rodzinę wpływa niekorzystnie na stan jej zdrowia.
Już od wczesnych lat rodzeństwo Tolkienów zaczyna zgłębiać tajniki łaciny, francuskiego, angielskiego, rysunku i kaligrafii. Po kilku przeprowadzkach Tolkienowie zamieszkują nieopodal St Philip’s Grammar School, katolickiej szkoły założonej przez księży. Tam właśnie trafiają chłopcy, a rodzina Tolkienów zyskuje oddanego przyjaciela, ojca Francisa Morgana.
W listopadzie 1904 roku Mabel umiera, a chłopcy trafiają pod opiekę ojca Francisa, który odegra szczególną rolę w dalszym rozwoju zainteresowań Johna. Śmierć matki to dla chłopców kolejny i bardzo dotkliwy cios. Ronald coraz bardziej oddaje się nauce. Ogromną wagę przywiązuje do filologii klasycznej. Nauka greki i łaciny rozwija jego osobiste zainteresowania, czyli wymyślanie nowych języków. Nauka nie przysparza Tolkienowi specjalnej trudności. 3 stycznia 1913 roku John skończył 21 lat i wkroczył w dorosłe życie.
W 1914 roku wybucha I wojna światowa, przyjaciele Ronalda zaciągają się do wojska, on sam postanawia jednak najpierw skończyć szkołę. Rok później także Tolkien wstępuje do wojska i trafia do 13 batalionu Strzelców z Lancashire. Po przeszkoleniu oddział miał zostać przerzucony na front, więc John postanowił poślubić Edith, z którą związany był już od dłuższego czasu. Ślub odbył się 22 marca 1916 roku w kościele w Warwick. Kilka dni potem oddział Tolkiena trafia nad Sommę, gdzie rozegrała się jedną z najkrwawszych bitew w czasie wojny, to właśnie tutaj zginęło kilku jego najbliższych przyjaciół.
Podczas licznych wojennych rekonwalescencji, gdzieś w 1917 roku Tolkien zaczyna pisać "Księgę Zagubionych Opowieści". W tym samym roku rodzi się pierwszy syn Tolkienów – John. Drugi syn, Michael, przychodzi na świat w 1920, a trzeci, Christopher, w 1924 roku. Czwarte dziecko Johna i Edith, córka Priscilla, rodzi się w 1929 roku.
Po wojnie Tolkien zaczyna nauczać języka angielskiego na uniwersytecie w Leeds, a już cztery lata później otrzymuje tytuł profesora. W 1925 roku Tolkien wybrany zostaje na stanowisko profesora języka i literatury staroangielskiej w Oksfordzie. Staje się jednym z najsłynniejszych filologów, a swoją pracę wykonuje z wielkim zapałem. W 1926 roku po raz pierwszy spotyka Clive’a Staplesa Lewisa, z którym połączy go długoletnia burzliwa przyjaźń. W 1928 roku dla swoich synów zaczyna pisać bajkę o Hobbitach, a fragmenty sukcesywnie czyta grupie swoich przyjaciół. W ten sposób książka zyskuje grono zwolenników, którzy namawiają Tolkiena do jej publikacji.
W 1936 roku decyduje się na publikację i w ten sposób przygody Bilba stają się handlowym sukcesem. Poproszony przez wydawcę Stanleya Unwina Tolkien zaczyna pisać nową książkę o przygodach niziołków, którą później świat pozna jako "Władcę Pierścieni".
Po odejściu na emeryturę w 1959 roku Tolkien wraz żoną mieszkają pod Oksfordem. Edith umarła w 1971 roku, John Ronald Reuel Tolkien zmarł 2 września 1973 roku. Pochowano go obok żony na cmentarzu katolickim w Oksfordzie. Pozostały książki, w tym ta jedna, która przeszła do historii światowej literatury i w niejednym domu zajmuje szczególne miejsce.

 

Strona główna | Historia Ardy | Informacje o autorze | Bigrafia Tolkiena | Galeria | Opinie | Rasy w fantastyce | Linki | Gry RPG

Ostatnia aktualizacja tej witryny 19-11-05                                                  Autor: Kuba Ostrowski